субота, 21 серпня 2010 р.

УРОКИ ІЗ ДОСЛІДЖЕННЯ БІБЛІЇ 8


ЯК БІБЛІЯ ДІЙШЛА ДО НАС?

Частина друга

1.Типи матеріалів для писання
Нині у нас є чималий вибір засобів збереження інформації: від олівця з папером до комп’ютерних технологій. Раніше таких засобів не було. Бог об’являв Себе пророкам і наказував записати Його об’явлення, яке є необхідним для нашого спасіння. Пророки або самі записували об’явлення Боже, або диктували його помічникам. Пор. Єремії 36:27. При цьому вони користувалися різними матеріалами. Пор. 2 Тимофія 4:13.

Матеріал Опис
Шкіра тварин Груба, в досить великих звитках
Папірус Недорогий, дещо подібний до паперу
Тонкий пергамент Дорогий, високоякісний матеріал, що вироблявся зі шкір антилоп, телят, козенят або ягнят
Пергамент Вироблявся із шкір кіз або овець
Палімпсест Пергамент, на який здійснювався перезапис
Папір Винайдений у ІІ столітті, поширений на ХІІІ століття

Старозаповітні Писання копіювалися на сувої і зберігалися, як правило, у синагогах. Пор. Єремії 36:2; Луки 4:17, 20. Копіювання не було простим. Часто лише за однієї помилки весь сувій мав бути переписаним знову. Так само і Новозаповітні Писання копіювалися і переписувалися. (Чи ви коли-небудь натрапляли на друкарську помилку у своєму виданні Біблії?) Часом у копіювання закрадалася помилка, а часом дехто змінював частину речення для підтвердження своєї доктрини. Тому важливою була звірка тексту на відповідність оригіналові. Часом видавці намагалися «виправити» помилкові, на їхню думку, місця з Біблії. Напр. Еразм Роттердамський відкинув вірші 7 і 8 з 1 Івана 5. На його думку їх не було в оригіналі. Згодом виявилося протилежне і він був змушений включити ці слова у Новий Заповіт 1520 р.

2.Велика надійність копій
На жаль, оригіналів Писань не збереглося, але збереглися добрі і надійні копії. Найнадійніша і найпоширеніша копія писань Старого Заповіту виконана мазоретськими книжниками за 1000 років до Р. Х. Вони зібрані у видання відоме всім серйозним богословам Biblia Hebraica Stuttgartensia. Іншими копіями Старозаповітних писань є Самаритянське П’ятикнижжя, Септуаґінта і Сувої Мертвого моря. Так само і Ново заповітні копії є надійними. Вони поділяються теж на декілька типів: папірусові (100-300 Р.Г), їх дуже мало і тому вони найцінніші; унціальні, тобто написані великими грецькими літерами на пергаменті (300 – 900 Р. Г.); мінускульні, тобто написані малими грецькими буквами на пергаменті (800-1500 Р. Г.); і читання, теж на пергаменті для богослужінь. Також цінними є копії на вірменській, коптській, ефіопській, грузинській, готській, латинській і сирійській мовах.

3.Варіанти
Існує так зване питання варіантів. Воно стосується різночитань у давніх текстах. Але навіть різночитання є такими мізерними, що не мають жодного впливу на доктрину Церкви.

4.Оцінювання копій
Для визначення які копії є найкращої якості використовується текстуальний критицизм. Його метою є зберегти вербально натхненний текст Слова Божого. Різні дослідники використовують різні способи, напр. відбірка тексту за кількістю копій, або напр.. відбір тексту за найдавнішими манускриптами, або за їхньою регіональністю тощо. Найважливішим у всьому цьому пам’ятати про те, що Автором Нового Заповіту є Бог і прагнути знайти найточніший текст. Пор. 2 Тим. 3:16, 17.

5.Як щодо словесного натхнення?
Коли ми обговорюємо ці всі теми, то природно виникне ще одне питання: чи ми тоді можемо вірити в Боже натхнення Біблії? Відповідь є: звичайно, так! Адже всі ці текстуальні варіанти складають менше одного проценту від цілого Біблійного тексту. Окрім того, жоден з варіантів не змінює вчення Біблії. Тому ми беззастережно віримо в Богонатхненність цілої Біблії. Тому ми сповідуємо це Слово, як це робив Апостол Петро під натхненням Святого Духа, і як про це каже наш Спаситель Ісус Христос. Пор. 1 Петр. 1:24, 25; Матвія 24:35.